Kirándulás a Pásztori kiserdőbe

Távolság Csornától: 4,5 Km

Ajánlott közlekedés: Gyalog vagy kerékpár

GPS koordináták: 47°35'05.2"N 17°16'20.9"E


Egy rövid, és nagyon kellemes kirándulás leírását hoztam nektek, amit akár bringán, akár gyalogosan is teljesíthettek. Cél, a pásztori kiserdőben megbújó régi pihenőház.

 

00_dsc_0851_b.jpg

 

Találkozási pontnak akár a csornai vasútállomást is választhatjátok, mert ha gyalogosan vágnátok neki a határnak, akkor a kocsit, vagy a bringát az állomás előtt is hagyhatjátok. Aztán ha már ott vagytok, akkor az artézi kút vizével a kulacsotokat is feltölthetitek friss, tiszta ivóvízzel. Én a gyalogos túrát ajánlom, mert akkor sokkal több esélyetek lesz az utatok során olyan állatokkal találkoznotok, amiket lehet, hogy kerékpárról észre sem vennétek.

terkep_01.jpg

Az állomástól alig másfél kilométert megtéve az Erzsébet királyné és a Köztársaság utcákon keresztül juthattok el a József Attila utcai vasúti átjáróhoz, amin átjutva balra kell fordulni a pápai vasútvonal irányába.

 

01_dsc_0932_b.jpg

 

A vonatok szerelmesei nem ezen a túrán fogják kigyönyörködni magukat a vonatokban, ugyan is ezen a vonalon napjában kétszer jár vonat, természetesen oda-vissza. Ennek ellenére mindenkit óvnék attól, hogy a síneken haladjon, mert sosem tudni, hogy mikor indítanak egy külön vonatot bármilyen okból is a szakaszon, és a sínek melletti bokroktól jó eséllyel mi sem látjuk a vonatot, és a mozdonyvezető sem fog minket észrevenni.

Miután a Gorkij utca utolsó házát elhagytuk, akkor kell jobbra fordulnunk, és egészen addig mennünk, amíg a Keszeg-ér mindenki által ismert régi hídjához nem érünk, ami nem más, mint az Öreg-híd.

 

01_1_dsc_0875_b.jpg

 

Ezen a rövid útszakaszon már jó eséllyel láthatunk, nyulakat, fácánt, az út melletti bokrokon madarakat, és őzeket, akik egészen közelre bejönnek a városszéli házakig. A vasútól idáig, ez egy kicsivel több, mint 1km. Sajnos az út állapota nem a legjobb, ezért ha valaki bringával jön, rázós szakaszra számítson. 

Az Öreg-hídtól egyenesen vezet az utunk a fénysorompó nélküli vasúti átjáróhoz, amin átjutva jobbra kell elmennünk az M85-ös út hídja alatt vezető úton.

 

03_dsc_0800_b.jpg

02_dsc_0798_b.jpg

 

A híd után, ha tovább megyünk egyenesen, akkor a szépen virágzó repceföld után, egy szépen csillogó láncot találunk, amivel a földbirtokos, gondolom más gazdák elől zárta le a földjét, hogy ne tapossák szét traktorokkal a vetést. Mi se tegyük, bár most még nem okozunk kárt, mert a belvíz és a traktornyomok mentén akár tovább is haladhatnánk.

 

04_dsc_0802_b.jpg

05_dsc_0806_b.jpg

 

De, ha nem ezt tesszük, akkor a híd után balra forduljunk, majd jobbra a fákkal, bokrokkal szegélyezett földútra.

 

06_dsc_0809_b.jpg

 

Ez az út vezet Dörbe, de mi most nem arra akarunk menni, hanem 6-700m után elfordulunk jobbra. Ezen az útszakaszon a korábban említett állatokon túl nagyon sok lepkefaj is megmutatja magát, sőt ezen az úton nem egyszer kúszott keresztül előttem sikló.

Ha a végére értünk ennek az útnak, akkor ismét egy vasúti átjárónál találjuk magunkat, akkor járunk biztosan jó helyen, ha mellettünk nagyfeszültségű vezetékek oszlopai vannak jobb oldalt, és felettünk hallhatóan „zizegnek” a vezetékek. Ez a „zizegés” végig megmarad innentől, egészen addig, amíg a kiserdőt el nem hagyjuk, ami innen már nagyon közel van.

 

Az átjáró után jobbra fordulunk az erdő felé, az utunkat a mellettünk jobbra húzódó vezetékek lágy „zizegése” kíséri, egy vadász les, fák, bokrok mellett haladunk el, tőlünk balra pedig szántóföld, és sok-sok tapsifüles.

 

07_dsc_0810_b.jpg

08_dsc_0813_b.jpg

 

Az erdőhöz érve sok ösvényt fogunk látni, amin keresztül közlekednek az őzek. Ha itt szeretnénk meglesni őket, akkor ez, akár kitartó, türelmes várakozással sikerülhet is. Ahogy haladunk az erdő mellett, lassan elérjük azt a nyiladékot, amin keresztül elérhetjük a célunknak megjelölt pihenőházat.

 

10_dsc_0818_b.jpg

 

Amiért végig pihenőháznak neveztem az épületet, annak az-az oka, hogy amikor legutóbb ott jártam, akkor egy tábla hirdette az ablakban, hogy ez a ház, a Csornai természetjárók pihenőháza, és egy telefonszám is volt a táblán. Ez mostanra eltűnt, feltehetően gazdát cserélt a ház. A hely viszont nem rendezetlen, nem lepi el a házat a gaz, nincs rongálás. A hely alkalmas arra, hogy ha a környéken sétálunk, vagy bringázunk, akkor megpihenjünk az erdő árnyékot adó lombjai alatt.

 

11_dsc_0820_b.jpg

13_dsc_0832_b.jpg

14_dsc_0844_b.jpg


Arra viszont fel kell hívnom a figyelmet, hogy kullancs és szúnyogriasztót mindenképpen használjon, aki arra jár. Sajnos kullancsokra máshol is számítani kell, főleg az ilyen enyhe tél után.
A pihenőháztól kiindulva sétálhatunk egyet az erdőben. Ha az erdő megszokta a jelenléted, akkor sok - sok madár fogja kíváncsin figyelni, hogy merre kószálsz, sokszor egészen az ember mellé szállnak le a bokrokra. A nyulak mindenfelé ott vannak sokszor az ember mellől ugranak fel, mert az utolsó percig bíznak abban, hogy nem fogsz arra menni. Az őzek jelenléte is garantált, tele van velük az erdő, viszont őket már nehezebb észrevenni, mert legtöbbször ők vesznek hamarabb észre minket és kitérnek előlünk.

 

20_dsc_0946_b.jpg

18_dsc_0822_b.jpg

19_dsc_0853_b.jpg

 

Remélem sikerült kedvet csinálnom egy kellemes kis sétához, amit ha a leírt útvonalon tesztek meg, akkor kb. 4,5km alatt juttok el a József Attila utca végétől a kiserdőhöz.

 

Hazafelé nagyon szép naplementében gyönyörködhet aki estig marad, és arra is számíthat, hogy őzek látványa fogja a túra során búcsúztatni!

 

 

24_dsc_0952_b.jpg

22_dsc_0894_b.jpg

21_dsc_0889_b.jpg

 

Jó kirándulást!

Írta és fényképezte: Antal József